Ar Jūsų įmonei reikalingas profesinės rizikos vertinimas?

Valstybinė darbo inspekcija nuolat pateikia viešą statistiką apie darbo vietose susižeidusius, susižalojusius ar itin smarkiai nukentėjusius darbuotojus. Dažniausiai nelaimingų nutikimų priežastis – darbo saugos reikalavimų nesilaikymas ar prastas situacijos įvertinimas. Yra taip, jog ne kiekvieną kartą lengva numatyti, koks nelaimingas nutikimas gali įvykti įmonėje. Kad tai žinotume, reikalingas profesionalus profesinės rizikos vertinimas. Tik atlikus reikalingus tyrimus galima tiksliai numatyti, kas gali nutikti įmonėje ir kaip geriausiai to išvengti.

profesinės rizikos vertinimasLietuvoje profesinės rizikos vertinimas gali būti atliekamas profesionalų tuo užsiimančių specialistų arba pačių įmonės darbuotojų, vadovybės. Nereikia kalbėti, kaip šių dviejų vertintojų vertinimas skirtųsi, tačiau visuomet naudinga sužinoti, kaip tai iš viso vyksta.

  • Nustatomi rizikos veiksniai. Prieš atliekant profesinės rizikos vertinimą, atsižvelgiant į įmonės veiklos specifiką, paruošiamas darbų planas, kad vertinimas būtų atliktas tinkamai. Tam darbo vieta dažniausiai įvertinama pagal Lietuvos Respublikos įstatymuose numatytus kriterijus.
  • Atliekami rizikos veiksnių tyrimai. Profesionalus rizikos vertintojas Jums nedvejodamas pasakys, kad nuspėti, jog tam tikri veiksniai yra rizikingi – tik lašas jūroje. Norint, kad įmonės veikla būtų sklandi ir saugi, privalu ištirti visus rizikos veiksnius, kad būtų galima numatyti, kokią žalą jie gali atnešti darbo eigai bei darbuotojams.
  • Profesinės rizikos priimtinumas. Įvertinant visas galimas kliūtis ir rizikų veiksnius, labai svarbu atminti, kokioje įmonėje yra nustatoma rizika. Mat profesinės rizikos vertinimas transporto, statybų ar švietimo įmonėse smarkiai skirsis. Taip pat atitinkamai skirsis ir profesinės rizikos priimtinumas konkrečiai įmonei. Darbuotojų pasirengimas ir rizikų kriterijai turi būti logiškai susiję tarpusavyje, kad būtų galima užtikrinti produktyvų darbą.
  • Rizikos mažinimai. Gerinant įmonės veiklą vien tik nustatyti rizikas ir jas išsiaiškinti bei išanalizuoti – nepakanka. Svarbiausia, po šių tyrimų imtis darbo, kad rizikos būtų mažinamos, o darbuotojai jaustųsi darbe saugūs ir vertinami.
  • Oficialumo užtvirtinimas. Profesinės rizikos vertinimas nėra verslo šaka – tai įstatymuose numatyta tvarka, kurios privalo laikytis įmonės. Taigi vien padiskutuoti su kolegomis, kaip galima pagerinti įmonės veiklą – taip pat negana. Atliekamas profesinės rizikos įvertinimas privalo būti dokumentuotas, kad inspektoriai galėtų lengvai susipažinti su Jūsų įmonės atliktais tyrimais ir įvertinti, kaip jei atitinka įstatymo keliamus reikalavimus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *