Kaip spauda keitė laikus

Senas spausdintuvasŠiais laikais kaseciu pildymas Kaune niekam ne naujiena: turi spausdintuvą, reikia naujos kasetės – ateini ir tau ją papildo. Spauda yra vis dar labai reikalingas dalykas, tačiau irgi paveiktas skaitmeninių technologijų populiarumo, kuomet raštas dažnai populiaresnis yra ekrane, o ne ant popieriaus. Visgi, revoliucijų buvo įvairų.

Spaudos prieinamumas šiais laikais didelis visiems

Kur galime kažką atsispausdinti šiais laikais? Jeigu keičiame ir pildome spausdintuvo kasetes, matyt, turime spausdintuvus namuose, na o tai savaime suteikia pačią didžiausią laisvę. Taigi, spauda mums yra labai lengvai prieinama. Tačiau ta dar ne viskas, nes spaudos prieinamumas neapsiriboja vien tik tuo. Mes visada galime eiti į kopijavimo centrus ir ten užsisakyti paslaugas, už kelis centus atsispausdinti referatą ar ką nors kita. Jeigu norime leisti knygą ar brošiūrą, tereikia nusiųsti užklausas spaustuvėms, jums pasiūlys kainas ir gal netgi rungtyniaus dėl jūsų dėmesio, kadangi dabar spaudos konkurencija nemaža, o klientai išrankūs. Taigi, šiais laikais spaudos yra pasirinkimas didelis. Žinoma, neišvengiamai spausdinimui daro įtaką internetas. Kadangi jis jau dabar išstūmęs nemažai įvairios spaudos formatų. Tik pažvelkite, kiek daug laikraščių ir žurnalų jau nustojo gyvuoti, o panašios jų alternatyvos susikūrė internete. Nieko keisto, juk internetas dabar visuomet su mumis, kiekviename žingsnyje.

Didžiausios revoliucijos ir baimės: spauda, fotografija, internetas

Tačiau nereikia bijoti, kad spauda išnyks ir ją esą pakeis internetas. Tokios baimės, ne visai pagrįstos, buvo ir seniau. Galime paminėti net tris dideles spaudos revoliucijas pasaulyje. Kurios džiugino naujovių ištroškusius žmones ir baugino senųjų amatų atstovus, propagavusius ankstesniąją formą. Pirmiausia tai – fotografijos išradimas, kuris ne juokais išgąsdino visus dailininkus. Mat dailininkų būdavo daugiau nei dabar, ir tai buvo netgi praktikoje reikalinga specialybė – kaip kitaip tu nupieši žmogų ar vietą, kaip kitaip sukursi jų atvaizdą. Fotografiją tą leido padaryti nauju būdu, naudojant specialią techniką ir pasitelkiant šviesą. Taigi, vaizdai ėmė plisti. Spaudos revoliucijos buvo dvi. Pirmoji buvo sulig Gutenbergu, kuomet spauda apskritai atsirado, ir tai buvo labiau rašto revoliucija. Visi išmoko skaityti ir tai nebebuvo tik kilmingųjų privilegija. Tada bauginosi kilmingieji, kad pasaulis sugrius. Vėliau revoliucija buvo kartu su fotografijos išradimu, kuomet atsirado dienraščiai ir žurnalai – nuolatinė spauda. Galiausiai trečioji, didžiausia revoliucija galėtų būti XXI a. pradžia, sulig kompiuterių ir interneto laikų suklestėjimu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *